Nezodpovědní řidiči ohrožují silničáře, ŘSD chce větší dohled Policie

V pondělí 6.10.2014 zemřel při plnění svých pracovních povinností zaměstnanec Ředitelství silnic a dálnic ČR- SSÚD Rudná. Pracoval podle svěřených úkolů na úklidu, čištění odvodňovacího tělesa a současně i kontroloval svodidla na dálnici a sekal trávu u svodidel. Nehoda se stala dopoledne v 8,30 hod. Jen na komunikacích ve správě Ředitelství silnic a dálnic ČR došlo od září několika dopravním nehodám při stavebních pracích a údržbě, probíhajících na dálnicích a silnicích za provozu. Největším nebezpečím pro silničáře jsou podle statistiky nákladní auta.  „Při výkonu práce našeho zaměstnance došlo ke střetu s kamionem, který řídil řidič chorvatské národnosti. Ten jel z nezjištěných příčin v odstavném pruhu a zastavil až 100 metrů za střetem. Zaměstnanec byl ihned ošetřován projíždějícím lékařem, ale bohužel jeho zranění byla neslučitelná se životem. Řidiči si musí uvědomit, že pracovníci ŘSD udržují silnice a dálnice pro ně, pro jejich bezpečnou jízdu,“ říká Soňa Křítková, pověřená řízením ŘSD ČR. „Chceme prosadit větší nasazení Policie v opravovaných a modernizovaných úsecích a to včetně měření rychlosti.“  Na silnicích a dálnicích v rekonstrukci je riziko střetu neporovnatelně vyšší než v běžném provozu. U profesionálních řidičů se obvykle určitá dávka rutiny při řízení předpokládá, neměla by však být na úkor bezpečnosti. Zejména ne bezpečnosti druhých osob,“ doplňuje  Jan Rýdl, tiskový mluvčí ŘSD ČR.

Ačkoliv je nákladních aut podstatně méně než osobních, způsobují jejich řidiči naprostou většinu nehod v situaci, kdy probíhají práce na silnici za provozu. Od začátku roku 2011 do konce srpna letošního roku došlo celkem ke 234 nehodám na rekonstruovaných úsecích. Řidiči nákladních aut jsou viníky 170 z nich. Většinou se jedná o kolizi se silničářskou technikou způsobenou nepozorností řidiče.

ŘSD se snaží tyto nehody omezit na minimum a ochránit tak dělníky, pracujících na rozsáhlých stavbách a rekonstrukcích silniční sítě i řidiče, kteří místy s omezeným provozem projíždějí. Začali jsme používat velmi účinné mobilní výstražné prahy, které upozorní řidiče automobilů na blížící se nebezpečný úsek. Od roku 1971 zahynuli při dopravních nehodách při výkonu povolání na dálnici tito zaměstnanci ŘSD ČR: Plutková Iva, 1988 – SSÚD 8; Hlaváč Karel, 1992 – SSÚD 3; Horel Josef, 1993 – SSÚD 8; Křišta Jaroslav, 1993 – SSÚD 2; Roupec Jiří, 1996 – SSÚD 13; Basl Rostislav, 2001 – SSÚD 9; Odvářka Jiří, 2001 – SSÚD 4; Oldřich Král, 2012 – SSÚD 20; Miloslav Snopka, 2014 – SSÚD 8.

Jan Rýdl, tiskový mluvčí ŘSD, jan.rydl@rsd.cz

Přihlaste se a vyzkoušejte si to!

Odebírání newsletteru STANDARD a URGENT

je zcela ZDARMA